Nurkowanie jaskiniowe we Francji

Nurkowanie jaskiniowe we Francji od dawna cieszy się ogromną popularnością wśród nurków. 

Francuski region Lot słynie z przepięknych i tym samym bardzo popularnych wśród nurków jaskiń. To właśnie eksplorujący je Francuzi postawili podwaliny pod dzisiejsze konfiguracje side – mount i wprowadzili sporo rozwiązań, które później znalazły zastosowanie w europejskim nurkowaniu jaskiniowym. W promieniu mniej więcej stu kilometrów znajduje się tu bowiem kilkanaście jaskiń o różnym stopniu trudności i różnym charakterze tak, że każdy nurek jaskiniowy, niezależnie od swojego doświadczenia, powinien znaleźć tu odpowiednie warunki dla siebie. 

 

Francuskie jaskinie

To, podobnie jak w większości jaskiń europejskich, jaskinie wywierzyskowe. Nie znajdziemy charakterystycznych dla zachodniej chemisfery jaskiń z bogatą szatą naciekową (jak w cenotach czy na Florydzie), nie oznacza to jednak że wnętrza są nieciekawe. Możemy liczyć na wyrzeźbione przezprzepływającą wodę korytarze, a także na przestronne komnaty. Woda, jeśli mamy szczęście, potrafi być cudownie przejrzysta, chociaż nigdy nie będzie miała więcej niż 10 stopni. W takich jaskiniach występować mogą okresowe prądy ściśle związane z poziomem wód oraz warunkami atmosferycznymi, niekiedy dość silne by uniemożliwić nurkowanie. 

Fontaine de Truffe, Source de Landenouse,Trou Madame czy też Emergence du Ressel to tylko niektóre ze znajdujących się w tym pięknym regionie jaskiń. A pięknym, bo takich naziemnych atrakcji jak miesteczko Rocamadour możemy szukać ze świecą na całym świecie.  

 

Kurs IDF Full Cave Diver

Do Francji, podobnie jak do Włoch jeździmy dość regularnie w związku z kursami IDF Full Cave Diver, o których więcej przeczytacie poniżej. 

Full Cave Diver

Są one prowadzone przez Sebastiana, który jest zarówno instruktorem jak i Instruktorem Trenerem IDF w zakresie nurkowania jaskiniowego. To zaawansowane szkolenia, na których kursanci ćwiczą umiejętności związane z efektywnym funkcjonowaniem w środowisku pod stropem, bezpiecznym planowaniu takiego nurkowania jaskiniowego i dodatkowo, wykorzystywania bardziej zaawansowanych technik takich jak zakładanie jumpów czy wykonywanie trawersów. Na kurs IDF Full Cave Diver mogą przyjść wszyscy, którzy z pozytywnym skutkiem ukończyli już kurs IDF Cave Diver, a więc posiadający już odpowiednie doświadczenie w nurkowaniu jaskiniowym i korzystaniu z narzędzi dla niego typowych, takich jak kołowrotki i poręczówki. 

Nurkowanie jaskiniowe we Francji, czy to na kursie czy też turystycznie (a region jest do tego typu turystyki bardzo dobrze przygotowany!) pozwala na zebranie cennego doświadczenia i szlifowanie swoich umiejętności w warunkach wyjątkowo przyjemnych dla oka. 

Zapraszamy na szkolenia IDF Cave Diver, Full Cave Diver oraz na Expedition Cave Diver prowadzone przez Instruktora Trenera nurkowania jaskiniowego!

 

Komentarze