Nurkowanie jaskiniowe we Włoszech

Słoneczna Italia jest kolejnym europejskim krajem po Francji, który słynie ze swoich jaskiń. Nurkowanie jaskiniowe we Włoszech jest uprawiane w znajdującym się na północy kraju, górzystym regionie Veneto.

W promieniu klkunastu kilometrów znajdziemy tu bowiem kilka świetnie nadających się do nurkowania jaskiń, wśród których warto jest wymieniać chociażby Veci i Siori położone tuż obok siebie w parku Oliero, słynną i przepastną Elefante Bianco, do której wejście znajduje się w cudownie błękitnym jeziorku wywierzyskowym, czy też wymagające Fontanazzi o wąskim korytarzu. Ta różnorodność sprawia, że zarówno nurkowie, którzy zaczynają swoją przygodę na kursie Full Cave, jak i doświadczeni, jaskiniowi wyjadacze zawsze znajdą tutaj coś ciekawego. Pamiętać trzeba, że aby zanurkować w znajdujących się w parku Oliero jaskiniach potrzebne jest zezwolenie, które nie da się uzyskać na miejscu i o której lepiej jest wystąpić jeszcze przed wyjazdem. 

 

Veneto to nie tylko nurkowanie jaskiniowe we Wloszech, ale też wyjątkowo malowniczy, górski region o świetnej kuchni i wyjątkowo dobrym, lokalnym winie. Leżące pośród jaskiń miasteczko Bassano del Grappa jest w stanie zaoferować zmęczonym po nurkowaniu nurkom relaks w niewielkich, prowadzonych przez miejscowe rodziny restauracjach. Być tu i nie spróbować wybornej pizzy czy też domowych pierożków ravioli popijanych produkowanym w kolicy winem to prawdziwy grzech! 

 

Kurs IDF Full Cave Diver

Do Włoch na nurkowanie jaskiniowe jeździmy dość regularnie, bo podobnie jak francuski region Lot, to także doskonałe miejsce na prowadzenie szkoleń IDF Full Cave. 

Full Cave Diver

Są one prowadzone przez Sebastiana, który jest zarówno instruktorem jak i Instruktorem Trenerem IDF w zakresie nurkowania jaskiniowego. To zaawansowane szkolenia, na których kursanci ćwiczą umiejętności związane z efektywnym funkcjonowaniem w środowisku pod stropem, bezpiecznym planowaniu takiego nurkowania jaskiniowego i dodatkowo, wykorzystywania bardziej zaawansowanych technik takich jak zakładanie jumpów czy wykonywanie trawersów. Na kurs IDF Full Cave Diver mogą przyjść wszyscy, którzy z pozytywnym skutkiem ukończyli już kurs IDF Cave Diver, a więc posiadający już odpowiednie doświadczenie w nurkowaniu jaskiniowym i korzystaniu z narzędzi dla niego typowych, takich jak kołowrotki i poręczówki. 

Nurkowanie jaskiniowe we Włoszech, czy to na kursie czy też turystycznie pozwala zebrać doświadczenie w bardzo różnych warunkach i przy okazji spędzić czas w przepięknym, włoskim regionie. Zapraszamy na nasze wyjazdy do Veneto!

 

 

Komentarze