Nurkowanie jaskiniowe w Macedonii

Czas na kolejne nurkowanie i kolejny kraj z naszje listy! Tym razem nurkowanie jaskiniowe w Macedonii!

Mamy nadzieję, że już obejrzeliście nas filmik z Serbii i jesteście gotowi na kolejną część naszej jaskiniowej przygody.  Drugi przystanek na naszej trasie południowej wiodącej przez Bałkany wypadł w Macedonii. Tu zaplanowaliśmy nurkowanie w jednej, za to robiacej niesamowite wrażenie jaskini! Przepiękna Macedonia urzekła nas nie tylko zapierającymi dech w piersiach widokami na powierzchni – mgłą unoszącą się nad rzeką i stromymi ścianami potężnego wąwozu, ale przede wszystkim urodą miejsca, w którym nurkowaliśmy.
Podobnie jak w poprzednich przypadkach, nurkowanie jaskiniowe w Macedonii to nurkowanie w wywierzyskach, które często są dobrze ukryte. Krystalicznie czysta i zimna woda przefiltrowana przez kolejne warstwy skał tu własnie wypływa na zewnątrz. 

Kryształowo czysta, błękitna woda, jasne skały i zróżnicowana budowa jaskini głębokiej na kilkaset metrów (jej końca jeszcze nie odnaleziono!) – od korytarzy poprzez ogromne komnaty sprawiają, że to miejsce jest doskonałe zarówno dla doświadczonych nurków, jak i tych, którzy zaczynają dopiero zdobywać swoje doświaczenie w nurkowaniu pod stropem. Wiemy, że studnia spada do ponad 300 metrów, ale skoro dna nie udało się jeszcze znaleźć, to możliwe, że nasza macedońska perła jest jedną z najgłębszych jaskiń w Europie. 

Wszyscy wiemy jednak, że nie samym nurkowaniem człowiek żyje. W Macedonii nie tylko się świetnie nurkuje, ale możecie też wypić doskonałą kawę na tarasie kawiarni zawieszonej tuż nad rzeką, a wieczorem zjeść ogromną porcję słodkich pomidorów posypanych charakterystycznym, słonym serem, pachnący dymem stek i popić to domowym, lekko schłodzonym winem.

Komentarze